Polish IT Club

Teraz jest 23 kwi 2014, o 18:59

Strefa czasowa: UTC

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 1 kwi 2009, o 07:32 

Powitac,

W 2007 roku czesciowo jeszcze pracowalem w PL a czesciowo juz w Irlandii, wiec podatek za 2007 rok rozliczylem jak trzeba. Nie do konca wiem natomiast jak rozwiazac ta sprawe za rok 2008. Zasadniczo caly rok przepracowalem w IE, wiec w zasadzie polskiej skarbowce nic do tego. Jednak w ubieglym roku sprzedalem w Polsce troche akcji (tak, na gorce :-) ) i w zwiazku z tym osiagnalem jakis dochod. Dom maklerski wyslal mi PIT8 czy jak to sie tam nazywa. Zasadniczo jak wiadomo podatek od zysku z akcji jest placony ryczaltem i nei ma wplywu na podatek dochodowy. Ja natomiast mam dylemat - czy rozliczyc w poslka skarbowka tylko podatek za akcje czy musze tez na picie wykazac swoje dochody? Ktos z Was ma jakies doswiadczenie w tej materii?

Tytuł:
PostNapisane: 1 kwi 2009, o 08:34 

Teoretycznie, jesli PIT pyta o inne dochody, niz te z akcji, to powinienes podac te stad? Ale wtedy bedzie mial pewnie pytania od nich i bedziesz musial wyjasniac. A na pewno P60 beda chcieli, moze nawet tlumaczone.
Moze lepiej wogole nie uwzgledniaj tych dochodow w Irlandii?
A tak na marginesie, jesli podatek od akcji jest oplacony ryczaltem, to chyba nie musisz wogole PITu skladac? Tak sie chyba robi, jesli sie mieszkanie w pl wynajmuje komus i placi podatek ryczaltem, wtedy na 99% nie trzeba PITu wogole skladac.

Tytuł:
PostNapisane: 1 kwi 2009, o 08:55 

mikee napisał(a):
Teoretycznie, jesli PIT pyta o inne dochody, niz te z akcji, to powinienes podac te stad? Ale wtedy bedzie mial pewnie pytania od nich i bedziesz musial wyjasniac. A na pewno P60 beda chcieli, moze nawet tlumaczone.
Moze lepiej wogole nie uwzgledniaj tych dochodow w Irlandii?
A tak na marginesie, jesli podatek od akcji jest oplacony ryczaltem, to chyba nie musisz wogole PITu skladac? Tak sie chyba robi, jesli sie mieszkanie w pl wynajmuje komus i placi podatek ryczaltem, wtedy na 99% nie trzeba PITu wogole skladac.

nie do konca precyzyjnie sie wyrazilem. To nie jest ryczalt - to tylko 19% bez zadnych progow. Natomiast podatek odprowadzasz sam. Sprzedajesz akcje >> pieniadze ida w 100% do Twojej kieszeni >> w odpowiednim momencie dom maklerski czy bank wysyla do Ciebie PIT8 >> placisz podatek 19% na podstawie otrzymanego PITa

Tytuł:
PostNapisane: 1 kwi 2009, o 09:16 

ptashek napisał(a):
mikee napisał(a):
A na pewno P60 beda chcieli, moze nawet tlumaczone.

Skads Ty to wytrzasnal Mikee...

Ja to tam nie wiem - ale mojej żonie to nie dość że kazali P60 pokazać to jeszcze wszystkie payslipy przynieść - nie wiem w jakim celu... :-|

Tytuł:
PostNapisane: 1 kwi 2009, o 09:26 

miff napisał(a):
ptashek napisał(a):
mikee napisał(a):
A na pewno P60 beda chcieli, moze nawet tlumaczone.

Skads Ty to wytrzasnal Mikee...

Ja to tam nie wiem - ale mojej żonie to nie dość że kazali P60 pokazać to jeszcze wszystkie payslipy przynieść - nie wiem w jakim celu... :-|

znajomy tak mial, ptashek - to zalezy od "Naczelnika" US, moga miec ochote zobaczyc P60 :-D
jesli juz wpiszesz, ze zarobiles kwote xxx, to moga chciec na to dowody, nawet jesli to nie podlega opodatkowaniu w pl.

Tytuł:
PostNapisane: 1 kwi 2009, o 10:16 

Ja zacznelabym z innej beczki. Przede wszystkim sprawdz czy akcje sprzedane w Polsce podlegaja pod polska skarbowke skoro rezydentem podatkowym jestes w IE. Tutaj tez istnieje cos takiego jak podatek od akcji. Wtedy rozliczasz wszystko tutaj i nie zawracasz sobie glowy zadnymi pitami.
Chyba mozna grac na polskiej gieldzie nie bedac Polakiem i co mam sie rozliczac z polska skarbowka wtedy?

Co do sprawdzania P60 i payslipow maja 5 lat na przeprowadzenie kontroli. Jak Cie wezwa do kontroli to uzyskany dochod musisz udokumentowac, pracujac w pl pokazujesz im PIT-11 czy PIT-40.
Zrozumcie, ze te biedne urzedniki musza sie wykazac w statystykach, dostaja odgornie, ze maja skontrolowac X podatnikow wykazujacych dochody z zagranicy. Nie latwe jest zycie skarbowca przy polskich politykach.

Tytuł:
PostNapisane: 1 kwi 2009, o 11:02 

Agaska napisał(a):
Chyba mozna grac na polskiej gieldzie nie bedac Polakiem i co mam sie rozliczac z polska skarbowka wtedy?

podatek placimy w kraju uzyskania przychodu, jesli sie myle to nie ktos poprawi.

Tytuł:
PostNapisane: 1 kwi 2009, o 11:08 

mikee napisał(a):
Agaska napisał(a):

podatek placimy w kraju uzyskania przychodu, jesli sie myle to nie ktos poprawi.

Mieszkam w IE,konto mam w banku niemieckim ale w oddziale we Francji, akcje sprzedalem w Polsce rezydentowy litewskiemu a przelew za nie przyszedl z Luksemburga. W jakim kraju uzyskalem przychod? :)

U mnie nie bylo to az tak skomplikowane he he :)

Tytuł:
PostNapisane: 1 kwi 2009, o 11:09 

Mnie rozliczala za 2007 (i teraz tez) ksiegowa.
I tez prosila o payslipy.

Tak naprawde to chodzi z tego o przekazanie kwoty i DATY kiedy sie tyle i tyle zarobilo aby to przeliczyc na PLN po kursie z tamtego dnia.

Praca w Irlandii i nie tylko - mój blog!

Tytuł:
PostNapisane: 1 kwi 2009, o 11:37 

Postaram sie wieczorem zasiegnac jezyka u zrodla czyli w polskiej skarbowce... ma sie te swoje wtyczki :-P

Tytuł:
PostNapisane: 1 kwi 2009, o 14:11 

ptashek napisał(a):
mikee napisał(a):
jesli sie myle to nie ktos poprawi.

Mylisz sie.

Czyli sugerujesz, ze w naszym przypadku (bedac rezydentami tutaj), powinnismy z handlu akcjami w pl, rozliczac sie z revenue w Irladnii?

Tytuł:
PostNapisane: 1 kwi 2009, o 14:27 

Ja troche zglupialem, wiec nie traktowac powaznie tego co teraz napisze... jesli dochod ze sprzedazy akcji jest zyskiem kaitalowym (podatek belki w pl i dirt w irl), to misiaq rozliczyc to powinien w pl. natomiast, jesli bedac rezydentem w irl, otrzymal dywidendy w pl, to powinien je rozliczyc tutaj. wtedy to nie jest jako zysk kapitalowy, ale dochod do opodatkowania.

Tytuł:
PostNapisane: 1 kwi 2009, o 14:58 

hmm... a co jeśli się straciło? czy US zwraca? ;-)

Tytuł:
PostNapisane: 1 kwi 2009, o 15:31 

ptashek napisał(a):
miff napisał(a):
hmm... a co jeśli się straciło? czy US zwraca? ;-)

Nie, ale strate mozesz chyba wykazac w rozliczeniu i obniza Ci to podstawe opodatkowania. Tak mi sie przynajmniej wydaje :)

Gdzies w picie ;) byla taka rubryka.

dokladnie, na pewno w Irlandii rowniez tak jest.

Tytuł:
PostNapisane: 1 kwi 2009, o 15:35 

ptashek napisał(a):
a) "Belke" zabiera dom maklerski, wiec problem niejako przestaje istniec.
b) Dywidendy = dochod = rozliczenie w kraju rezydentury podatkowej
+ telefon do US.

Czyli jesli misiaq zaplacil juz podatek belki (np. dom maklerski to odciagnal), a dywident w 2008 nie dostal, to mozna sprawe pominac i wywalic do kosza PIT?
Zastanawia mnie po co w takim razie dom maklerski przyslal PIT? moze to tylko zestawienie dochodow/podatkow i wcale nie znaczy, ze trzeba to wysylac do US.

Tytuł:
PostNapisane: 1 kwi 2009, o 15:45 

ptashek napisał(a):
Nie. Powinien zadzownic do US i ustalic dokladnie co ma zrobic, zapisujac wczesniej imie i nazwisko urzednika...
Spelniaja jedynie swoj ustawowy obowiazek jako podmito gospodarczy majacy siedzibe na terenie Polski?

haha, powinienes sie zatrudnic w NIK :-)

Tytuł:
PostNapisane: 1 kwi 2009, o 16:11 

Misiaq lepszego tematu w Prima Aprillis to chyba nie mogles zapodac. :-/

Tytuł:
PostNapisane: 1 kwi 2009, o 19:28 

Agaska napisał(a):
Misiaq lepszego tematu w Prima Aprillis to chyba nie mogles zapodac. :-/

No widze wlasnie :)

Sprzedaz akcji nie podpada - przynajmniej w tym wypadku - pod belke. Mialem akcje zdeponowane w domu maklerskim >> sprzedalem >> dom maklerski przeniosl wlasnosc na nabywajacego (akcje nie sa w publicznym obrocie) >> ja dostalem 100% kasy z transakcji a teraz dostalem PITa8 i musze zaplacic podatek :)

Ok, jesli Agaska sie nic nie wywie ciekawego to po prostu zadzwonie do US i tyle. Placic w IE mi sie nei usmiecha, bo sprzedaz byla w lutym 2008, wiec jesli uwzgledniony tu bedzie kurs uro wobec zlotowki (np. wyliczona kwota w eu w chwili powstania zobowiazania czyli luty 2008) do placenia teraz to dziekuje za taki interes. Pieniadze na podatek trzymam w PLNach :)

Tytuł:
PostNapisane: 2 kwi 2009, o 16:09 

Odpowiedz z US:

"Co do Twojego znajomego:
jesli pracowal tylko w Irlandii i nie mial zadnych innych dochodow, np. zasilku dla bezrobotnych, renty, itp. w Polsce, poza tymi ze sprzedazy akcji, to nie musi sie rozliczac z tego, co zarobil w Irlandii. Musi jednak zlozyc PIT-38, gdzie musi wykazac sprzedaz akcji i sie z tego rozliczyc. Ten formularz sluzy wlasnie tylko do takich rozliczen i sklada sie go niezaleznie od innych."

Dostane pierogi??

Tytuł:
PostNapisane: 2 kwi 2009, o 22:11 

a moze budyn? :roll: :lol: :lol: :lol:

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC